Letné tábory detí, dorastu a mládeže

11.12.2024 07:06

Letné tábory detí, dorastu a mládeže

 

Letný tábor detí – H. Lehota  8.7.- 12.7.2024

 

      Letný tábor detí   sa uskutočnil  v dobre známej a nie ďalekej lokalite H. Lehoty, ktorá je spätá s menom rodiny  Chalupkovcov. Táto rodina sa stala známou  literárnou činnosťou Jána a Samuela, ktorí sa svojou tvorbou obohatili  zlatý fond slovenskej literatúry. H. Lehota je zároveň vstupnou bránou do Nízkych Tatier a poskytuje výnimočné podmienky pre rôzne druhy rekreačných aktivít.  

     Pre dobrú dostupnosť a možnosti je H. Lehota častým cieľom našich výletov s deťmi, konfirmandmi a mládežou. Areál  turistickej ubytovne, ktorá je súčasťou základnej a materskej školy,  ponúka všetko potrebné  pre organizáciu tábora. Príjemnú atmosféru dopĺňa priaznivá klíma podhorského prostredia.

    Pripraviť zaujímavý program nie je  náročné, ako po stránke pohybovej, tak aj po stránke poznávacej.       

V Hornej Lehote sme navštívili:  pamätnú izbu Sama Chalupku,  hrob Sama Chalupku,  pamätník Sama Chalupku, v Brezne   ev.a.v. kostol, kde deti uchvátil majestátny organ,  mestské múzeum Brezno –  s exopozíciou vedeckých hračiek a   histórie mesta. Zážitkom bola jazda  Čiernohronskou železničkou  v Čiernom  Balogu, návšteva hutníckeho múzea v Podbrezovej. Nevynechali sme ani  jaskyňu Bystrá a Tále s lezeckou dráhou Tarzánia. 

    Hlavnou témou tábora bola kniha Nehemiášova, na ktorú nadväzovali kvízy,  veľké táborové hry, workschopy, súťaže.  Veľkú obľubu si získal  futbal, ktorému sme venovali čas po celodenných aktivitách. 

Je obdivuhodné, koľko činností dokážu deti zvládnuť počas dňa a pritom mať ešte rezervu.                                        

   Počas celého týždňa sme cítili Božiu ochranu, čo sa prejavilo aj tým, že nás búrkové zrážky typické pre letné obdobie obchádzali. Keď bola kalamitná situácia v Brezne, boli sme na Lehote. Keď pršalo na Lehote, boli sme v Brezne. V nižších nadmorských výškach  bolo neznesiteľne horúco, kým  hore príjemné teplo.  

 

Letný tábor dorastu a mládeže   

    Miesto tábora si mohli vybrať účastníci sami. Zaznel návrh: „Poďme do Štefánikovho kraja.“ Podnetom  boli rôzne aktivity v školách i mimo nich, ktoré pripomínajú  významnú osobnosť prelomu 19. a 20. stor. - gen. M. R. Štefánika. Po rokoch, keď sa o Štefánikovi veľa nehovorilo, si spoločnosť začína uvedomovať jeho prínos pre slovenský národ. 

    Nájsť vhodné ubytovanie pre väčšiu skupinu v tejto lokalite,  nie je jednoduché. Napokon sme uspeli v pre nás  neznámom území Starej Myjavy, na hranici Bielych Karpát. Táto oblasť, známa ako  kraj kopaníc –  na strednom Slovensku označovaných – lazy, je charakteristická  roztrúsenými obydliami, čo  spôsobuje dopravné komplikácie. To sme pochopili hneď, ako sme sa mali na našu ubytovňu dostať. Mali sme jediný najvhodnejší spoj, ktorý išiel len približne k nášmu ubytovaciemu zariadeniu. To neveštilo nič dobrého.

    Druhou zlou správou bolo, keď sme zistili, že jediný  obchod s potravinami na tomto území bude  až do stredy zatvorený – teda polovicu nášho pobytu! Nádej na  vyriešenie situácie spočívala v  stravovacom zariadení, ktoré malo byť v blízkosti, no jeho presné umiestnenie  nikto nepoznal.  Viete si predstaviť, ako  nám   usporiadateľom bolo. Odpoveď nám mohol dať  jediný elektrický sporák v ubytovni. Vydýchli sme si, keď sme zistili, že bol plne funkčný. Postupne sme rozmotávali praktickú stránku nášho pobytu: variť si budeme sami, nakupovať budeme v Myjave, ale čo s prepravou? Ako sa dostať z miesta, kde spoje išli zjednodušene povedané: ráno a večer? Pán Boh zasiahol  a dal myšlienku: neďaleko je Krajné, v ktorom pôsobí brat farár Mgr. I. Novomeský – kmotor sestry farárky. Tam by malo byť služobné auto.  Telefonát, ktorý mohol rozriešiť rébus. Ak ešte majú služobné auto, budú ochotní nám ho poskytnúť? Vďaka Bohu odpoveď prišla pozitívna.  Problém bol vyriešený. Prepravovať sa budeme autami: hronseckým služobným  autom,  súkromným autom rodiny Roziakovej a krajňanským. Presne pre 15 ľudí – ako bolo účastníkov  na tábore. 

    Každý večer sme pripravili program na ďalší deň, čo bolo jednoduchšie po vyriešení dopravných komplikácií.  

    Čo všetko sa nám podarilo absolvovať?  

  • Bradlo – pamätník gen.  M. R. Štefánika

  • Bradlo – múzeum  gen. M. R. Štefánika

  • Košariská – múzeum  gen. M. R. Štefánika

  • Košariská - cintorín – hrobové miesta rodičov gen. M. R. Štefánika

  • Brezová pod Bradlom – múzeum Ing. Arch. Dušana Jurkoviča

  • Čachtice – hrad

  • Čachtice – múzeum

  • Podolie – výstava miniatúr významných pamiatok Slovenska

  • Lubiná – múzeum Samuela Štúra – otecka Ľ. Štúra

  • Lubiná – ev.a.v. kostol

  • Bzince pod Javorinou – múzeum Ľudmily Podjavorinskej

  • Beckov – hrad

  • Beckov – múzeum J. M. Hurbana

  • Piešťany

    Všade sme si vypočuli perfektné výklady,  videli zaujímavé expozície. Spoznali sme napr. detaily o živote  slovenskej spisovateľky pre deti Ľudmily Podjavorinskej v Bzinciach pod Javorinou, zoznámili sme sa s tvorbou 

Ing. arch. Dušana  Jurkoviča -  významného  architekta  funkcionalistického štýlu. Dozvedeli sa veľa o histórii revolučných rokov 1848, na ktoré sú v tomto kraji obzvlášť hrdí. Veľká časť histórie  tejto oblasti je spojená s  evanjelickou cirkvou, keďže ide o typický luteránsky región. 

      Tieň stromov Bielych Karpát  a bazén v areáli  ubytovania boli vítaným osviežením počas  horúcich dní. Večery patrili  stretnutiam pri Božom slove -  knihe proroka Jonáša, piesňam, modlitbám a hrám. 

    Hoci sme nepreskúmali všetko, táto oblasť nás  zaujala a je  možné, že sa sem ešte  niekedy vrátime. 

    Ďakujeme Pánu Bohu za požehnanie času, ktorý sme mohli prežiť na oboch táboroch, ako aj všetkým spoluorganizátorom. 

    

Finančnú podporu poskytli: mesto Sliač, obce Vlkanová a V. Lúka, ako aj Západný dištrikt ECAV. 

Za finančné prostriedky ďakujeme.